Zasady korzystania z autostrady

Po autostradzie mogą poruszać się wyłącznie samochody i motocykle. Zabrania się jazdy po autostradzie pojazdów jednośladowych (rowerów i motorowerów), ciągników, wozów konnych oraz poruszania się osób pieszych.

Zasady korzystania z autostrady Maksymalna dopuszczalna prędkość na autostradzie wynosi 140 km/h.
Zasady korzystania z autostrady Minimalna prędkość, z jaką można poruszać się na autostradzie wynosi 40 km/h.
Zasady korzystania z autostrady Ruch na autostradzie powinien się odbywać prawym pasem, lewy pas jezdni służy do wyprzedzania.
 Zasady korzystania z autostrady Na całej długości autostrady, z wyjątkiem wyznaczonych miejsc (tzw. MOP-ów), obowiązuje zakaz zatrzymywania się.
Zasady korzystania z autostrady Zgodnie z przepisami Prawa o Ruchu Drogowym na autostradzie nie można również cofać ani zawracać. Dotyczy to również Placów Poboru Opłat, które są integralną częścią autostrady.
Na przeciwległy pas ruchu kierowca może przejechać wyłącznie najbliższym węzłem autostradowym.
Zasady korzystania z autostrady W przypadku awarii pojazdu kierowca powinien zatrzymać samochód na pasie awaryjnym, wysiąść z samochodu od strony pasażera, włączyć światła awaryjne, wystawić trójkąt ostrzegawczy i by wezwać pomoc udać się do najbliższej kolumny alarmowej, umieszczonej na tym samym pasie ruchu.
Zasady korzystania z autostrady Zabrania się kierowcom przebiegania przez pasy ruchu i pas rozdziału na drugą stronę autostrady.
Zasady korzystania z autostrady Autostopowiczom zabrania się zatrzymywania samochodów na autostradzie oraz na węzłach autostradowych, kierowcom zaś wysadzania pasażerów na autostradzie.