Ćwiczenia służb ratowniczych na A2

Wypadek, w którym biorą udział 4 samochody osobowe, autobus, samochód ciężarowy i kilkadziesiąt osób poszkodowanych to scenariusz kolejnych , 6 z rzędu ćwiczeń służb ratowniczych, które odbyły się w czwartek, 3 września br. na koncesyjnym odcinku A2 Świecko-Konin. Ćwiczenia służb ratowniczych, które biorą udział w obsłudze zdarzeń na A2, drugi raz z kolei odbywały się na gorzowskim odcinku autostrady.

Tym razem oprócz służb z Polski wzięly w nich udział również jednostki straży pożarnej z Frankfurtu nad Odrą. Organizatorami ćwiczeń są Autostrada Eksploatacja SA, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wielkopolskim i Autostrada Wielkopolska. Tego typu ćwiczenia są organizowane na A2 średnio co dwa lata i odbywają się w newralgicznych miejscach na autostradzie. Tym razem będą to okolice węzła Rzepin.

„Celem ćwiczeń jest jak najlepsze przygotowanie się do obsługi zdarzeń, w których bierze udział duża ilość osób oraz udoskonalenie współdziałania służb ratowniczych podczas wypadków komunikacyjnych na autostradzie. Dzięki zaangażowaniu zarówno policji, staży pożarnej, jednostek ratownictwa medycznego oraz służb Operatora autostrady  będziemy mieli  możliwość sprawdzenia nie tylko  wdrożonego na A2 autorskiego  Planu Działań Ratowniczych,  ale też możliwości współpracy z kolegami z Niemiec” mówi Włodzimierz Matczak, dyrektor eksploatacji autostrady w spółce Autostrada Eksploatacja. „Tego typu ćwiczenia dają nam również możliwość przedyskutowania na bieżąco gdzie trzeba jeszcze poprawić procedury lub kanały komunikacji, by jak najszybciej nie tylko pomóc poszkodowanym ale również przywrócić ruch na autostradzie” dodaje W. Matczak

W trakcie tegorocznych ćwiczeń sprawdzona została nie tylko organizacja działań ratowniczych na A2, ale również umiejętność korzystania z infrastruktury autostradowej, w tym z bram i przejazdów awaryjnych. Sprawdzone zostały też procedury alarmowania i przepływu informacji podczas zdarzeń oraz funkcjonowanie numeru alarmowego 112.

„Niestety, statystyki są nieubłagane i mimo coraz lepszej infrastruktury drogowej, jaką mamy na terenie naszego województwa, wciąż dochodzi do mniej lub bardziej tragicznych w skutkach wypadków na naszych drogach – stwierdza Lubuski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Hubert Harasimowicz. Chcielibyśmy, aby tych nieszczęśliwych zdarzeń było jak najmniej. Przez cały rok apelujemy do kierowców i użytkowników dróg o rozwagę i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa na drodze. Jednocześnie w momencie wypadku, najważniejszą sprawą jest dla strażaków  jak najszybsze dotarcie do poszkodowanych osób i udzielenie skutecznej pomocy. Aby tak się stało, wszystkie elementy akcji ratowniczej muszą być na najwyższym poziomie i przy doskonałej współpracy wszystkich zaangażowanych służb. W tym celu ćwiczymy, doskonalimy sposoby postępowania i wyciągamy wnioski na przyszłość” – deklaruje komendant Harasimowicz.

W czwartkowych ćwiczeniach na A2 udział brały jednostki straży pożarnej woj. lubuskiego oraz niemieckie z Frankfurtu n.Odrą, Lubuski Urząd Wojewódzki, Wydział Ruchu Drogowego Policji w Gorzowie, Państwowe Ratownictwo Medyczne, gorzowski PCK, Inspekcja Transportu Drogowego oraz służby utrzymania autostrady. 

Badanie satysfakcji klientów

Na przełomie czerwca i lipca kierowcy podróżujący koncesyjnym odcinkiem autostrady A2, obsługiwanym przez Autostradę Eksploatację, zostali poproszeni o ocenę oferowanych im usług. Odpowiadali zarówno na pytania o ogólne zadowolenie, jak również na pytania o poziom utrzymania i oznakowania trasy, o bezpieczeństwo, obsługę w punktach poboru opłat, korzystanie z przy autostradowej infrastruktury, a także np. o wykorzystanie nawigacji samochodowej. 

Pierwsze z dwóch badań, przeprowadzane w trakcie poboru opłaty, odbyło się już po raz czwarty. Drugie, składające się z około 30 pytań, realizowane było na parkingach w wybranych Miejscach Obsługi Podróżnych po raz trzeci.

Tegoroczne wyniki są zbliżone do ubiegłorocznych, co należy uznać za sukces, mając na uwadze wysokie oceny, jakie z reguły wystawiają autostradzie podróżni, po raz kolejny poprawił się kluczowy wskaźnik Net Promoters Score (NPS). Warto zauważyć, że od 2012 roku notuje on stabilny wzrost. W kolejnych latach przyjmował on wartość 60,8 (2012), 63,6 (2013), 65,1 (2014), a w tym roku aż 67,7 (2015).

Niezmiennie najsilniejszymi stronami autostrady w ocenie kierowców są: obsługa w punktach poboru opłat, stan utrzymania trasy oraz utrzymanie Miejsc Obsługi Podróżnych. Atutami podróży autostradą są przede wszystkim: szybkość, komfort i, mimo pogarszającej się oceny zachowania się innych kierowców, bezpieczeństwo. Dobrze lub bardzo dobrze poziom bezpieczeństwa na koncesyjnym odcinku A2 ocenia aż 94% kierowców. Taki sam odsetek podróżnych pozytywnie ocenia płynność ruchu na trasie. Od pierwszej edycji badania jednym z najwyżej ocenianych aspektów jest sprawność obsługi w punktach poboru opłat.

 

Pyt.: Jak ocenia Pan(i) stan utrzymania trasy?

Badanie satysfakcji klientów

Pyt.: Jak ocenia Pan(i) sprawność obsługi w punkcie poboru opłat?

Badanie satysfakcji klientów

Pyt.: Jak ocenia Pan(i) płynność ruchu na trasie?

Badanie satysfakcji klientów

Autostrada dzieciom

Autostrada Wielkopolska SA i Autostrada Eksploatacja SA przekazały 50 000 PLN na zakup kardiomonitorów dla dzieci z wadami serca.

Autostrada Wielkopolska SA i Autostrada Eksploatacja SA wspierają ogólnopolską kampanię społeczną  „Bajkowy Efekt Domina” organizowaną przez Kulczyk Foundation i Fundację Radia ZET. Spółki przekazały łącznie 50 000 zł w ramach akcji na zakup kardiomonitorów służących dzieciom z chorobami i wadami serca. Za przekazane środki otrzymały 10 000 egzemplarzy edukacyjnych książeczek wyposażonych w audiobooki dla dzieci będących zbiorem bajek z najdalszych zakątków świata.  W ostatnią sobotę wakacji, 29. sierpnia od godz. 6.00 rano na wybranych placach poboru opłat (Lądek - w kierunku Poznania oraz Gołuski -  w kierunku Warszawy) książeczki będą rozdawane kierowcom podróżującym z dziećmi.

„Bajkowy Efekt Domina” to zbiór interesujących ćwiczeń, a także bajek i piosenek dla dzieci. Na płycie znaleźć można jedną bajkę pochodzącą z Polski oraz po dwie bajki z każdego z ośmiu krajów, w których gościł I sezon programu „Efekt Domina”. Wraz z dziećmi bajki czytają także aktorzy i dziennikarze, m.in. Agnieszka Dygant, Szymon Majewski, Piotr Fronczewski i Beata Pawlikowska. Patronat nad projektem objął Rzecznik Praw Dziecka, a o atrakcyjną formę edukacji zadbali specjaliści z Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Kulczyk Foundation to fundacja rodzinna, która powołana została po to, by wykorzystać najlepszą możliwą wiedzę o zarządzaniu i inwestycjach społecznych do inicjowania realnych zmian społecznych w tych częściach świata, w których beneficjenci pomocy nie mają żadnych szans na samodzielną poprawę swojego życia. Naczelną zasadą Kulczyk Foundation jest nieść niezbędne wsparcie w ten sposób, by budować trwałe mechanizmy angażujące społeczności lokalne. – Każdy z nas może znaleźć w sobie odwagę, by poruszyć tę najtrudniejszą pierwszą kostkę domina, a dalej ciąg pozytywnych zdarzeń ruszy już sam. I co najważniejsze, nigdy się nie zatrzyma! – wyjaśnia Dominika Kulczyk.

Zmarł Jan Kulczyk

Zmarł największy polski przedsiębiorca, założyciel i wieloletni Przewodniczący Rady Nadzorczej Autostrada Eksploatacja S.A.

W nocy 29 lipca w Wiedniu, w wyniku powikłań pooperacyjnych, zmarł Jan Kulczyk, największy polski przedsiębiorca, działający w kluczowych sektorach polskiej i światowej gospodarki. Miał 65 lat.

Właściciel Kulczyk Investments, międzynarodowego domu inwestycyjnego, prowadzącego projekty w 30 krajach na czterech kontynentach

Odegrał ważną rolę w transformacji polskiej gospodarki. Jan Kulczyk, brał udział w największych transakcjach oraz przekształceniach własnościowych w Polsce, inicjował i realizował duże projekty z zakresu partnerstwa publiczno-prywatnego.

Twórca największej polskiej grupy motoryzacyjnej, importera i dealera samochodów marki Skoda, Volkswagen, Audi, Porsche i Bentley. W ciągu 20 lat sieć sprzedała ponad 1 mln samochodów będąc niekwestionowanym liderem polskiego rynku.

Pomysłodawca budowy pierwszej prywatnej autostrady w Polsce, łączącej Polskę z Europą. Największego projektu PPP o wartości 9 mld pln.

Największy polski inwestor w Afryce. Właściciel bogatego portfela surowców energetycznych, rud żelaza, miedzi i złota.

Strategiczny partner i akcjonariusz globalnego koncernu SABMiller, który działa na 75 rynkach świata. Współtwórca największej grupy piwowarskiej w Polsce i jednej z najnowocześniejszych na świecie.

Współzałożyciel i wieloletni prezes Polskiej Rady Biznesu, przewodniczył Polsko–Niemieckiej Izbie Przemysłowo–Handlowej. Był prezesem Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Od czerwca 2006 r. w Radzie Dyrektorów Green Cross International, a od 6 października 2007 r. pełnił funkcję przewodniczącego Rady.

W 2010 r. zainicjował powstanie  CEED Institute, think tanku promującego osiągnięcia nowych państw członkowskich Unii Europejskiej. W 2014 r. powołał Radę Inwestorów w Afryce. Jest członkiem elitarnej międzynarodowej rady doradców think tanku Atlantic Council.

Filantrop, mecenas kultury i sportu. Odznaczony przez Prezydenta RP  Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Laureat prestiżowej nagrody Kisiela (1992 r.), Złotego Medalu Ojców Paulinów za szczególne zasługi dla Jasnej Góry. Laureat nagrody „Mecenas Kultury 2012” przyznawanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jako pierwszy przedsiębiorca na świecie uhonorowany przez rząd nigeryjski tytułem „Przyjaciela Nigerii”. Jako sponsor strategiczny polskiej reprezentacji olimpijskiej, wspierał inicjatywy jednoczące środowiska biznesowe, polityczne i sportowe na rzecz rozwoju sportu.

 

Wirtualne Znaki Zmiennej Treści w aplikacji Yanosik

Od początku lipca br. kierowcy podróżujący koncesyjnym odcinkiem A2 Świecko- Konin będą na bieżąco informowani o utrudnieniach na drodze dzięki tablicom zmiennej treści wyświetlanym w aplikacji mobilnej Yanosik. Osoby korzystające z Yanosika, zbliżając się np. zatoru, czy miejsca gdzie doszło do wypadku czy kolizji otrzymają powiadomienie o typie i miejscu występowania utrudnienia. Informacja pojawi się na ekranie 2 km przed dwoma ostatnimi zjazdami z autostrady, tak by kierowca mógł podjąć decyzję, czy zjechać z autostrady na najbliższym, czy na kolejnym węźle. Funkcja wirtualnych Znaków Zmiennej Treści jest dostępna dla użytkowników aplikacji na Androidzie, ale trwają już prace nad jej wdrożeniem na systemie iOS oraz Windows Phone.

„Bezpieczne drogi Poznania”

Autostrada Eksploatacja partnerem akcji „Bezpieczne drogi Poznania”.

W czerwcu w Poznaniu zainaugurowany został projekt „Bezpieczne drogi Poznania”, którego głównym partnerem jest Autostrada Eksploatacja SA. Inicjatorem projektu „Bezpieczne drogi Poznania” jest Skoda Auto Szkoła, od ponad 11 lat działająca na rzecz poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach. Głównym celem programu jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, rozwinięcie zdolności komunikacyjnych miasta i promocja alternatywnych środków komunikacji. Projekt prowadzony jest pod patronatem Prezydenta Miasta Poznania ze wsparciem Policji i Inspekcji Transportu Drogowego.

Wg mieszkańców 10 największych problemów BRD w Poznaniu to:

 1. Nieustępowanie pierwszeństwa
 2. Niesygnalizowanie manewrów
 3. Nieumiejętność jazdy na tzw. „zamek”
 4. Wolne ruszanie spod świateł
 5. Długotrwała jazda lewym pasem
 6. Agresja – utrudnianie jazdy innym uczestnikom ruchu drogowego
 7. Korzystanie z telefonu i uleganie innym rodzajom rozproszenia
 8. Przejście pieszych przez ulicę w miejscach niedozwolonych
 9. Bezpieczeństwo rowerzystów na drodze
 10. Brak kompleksowego programu edukacyjnego skierowanego do mieszkańców.

Planujesz podróż?

Planujesz podróż, sprawdź samochód by nic Cię nie zaskoczyło

 • Sprawdź poziom powietrza w kołach. Nie zapomnij też o kole zapasowym.
 • Skontroluj żarówki. Pamiętaj by do bagażnika włożyć też zapasowe
 • Sprawdź stan oleju. Fachowcy radzą by sprawdzać go co 500-800 kilometrów.
 • Jeśli podróżujesz z dziećmi sprawdź gdzie możesz bezpiecznie zatrzymać się na trasie (MOP-y i restauracje)
 • Zatankuj samochód, by nie szukać po drodze stacji benzynowych.
 • Przed rozpoczęciem podroży zapoznaj się z przebiegiem autostrady i zjazdami z niej.
 • Jeśli korzystasz z nawigacji zwracaj też uwagę na tablice przeddrogowskazowe , byś przez pomyłkę nie przejechał interesującego Cię zjazdu
 • Zapisz numery alarmowe Centrum Zarządzania Autostradą 61 8383102 lub Infolinii 504422022.

Szerokiej drogi!